Starigrad - Paklenica (Zadar)

Apartmani Starigrad Paklenica

Starigrad je obec a malý přístav na pobřeží kanálu Velebit, v těsné blízkosti národního parku Paklenica a 45 km jižně od Karlobag. Obec je poprvé zmíněna v římských dobách, byla postavena na základech starověkého města Argyruntum a dnes centrem Paklenica riviéře, 20 km dlouhé pobřeží, kde se hory dotýkají moře, takže Starigrad plavce a turisty obdobné. V zázemí města Stari Grad, Národní park Paklenica, který zahrnuje dva kaňony: Velika a Mala Paklenica. Prostřednictvím Velika Paklenica, asi 10 km dlouhý, plynulý proud, strmý kaňon strany jsou vysoké a až 400m. Velká a Malá Paklenica jsou odděleny náhorní plošině 500 metrů dlouhé sedm kilometrů.

Starigrad PaklenicaNárodní park Paklenica je nádherné krasové jevy, s četnými jeskyněmi, nejznámější Manita Pec (175 m dlouhý), a určitě Paklenica se skrývá mnoho tajemství. Celá Velebit byl vyhlášen přírodní park, v jeho jihovýchodní části je zejména krásné ty Tulove trámy nad Canyon River Canyon.

Starigrad Paklenica je výchozím bodem pro Národní park Paklenica a blízkost hory Velebit umožňuje sporty jako je pěší turistika a volného lezení. Turistická nabídka v Stari Grad je rozmanitá, od apartmány, pokoje, penziony a kempy. Staré město se hemží archeologických a architektonických památek, jako je slavný Villa Petra Hektorovic.

Starigrad Paklenica bylo osídleno již od římských dob, ale byl opuštěný kvůli tureckým invazím v šestnáctém století a je sestaven v XVII století V těsné blízkosti před románského kostela sv Petra a Većka zříceniny věže, pravděpodobně postavena v době osmanské. Nedávné vykopávky římského pohřebiště, více než 100 hrobů byly nalezeny zachovalé a krásné sklo jsou různé. V nedaleké zátoce Rovanjska starý chorvatský kostel sv. George.

Apartmani Starigrad PaklenicaVzhledem k písečných pláží, které se táhnou na míle daleko, je vhodným místem pro letní dovolenou rodiny s dětmi, tenisové kurty, sportoviště a zařízení pro vodní sporty, jsou dostatečnou zárukou pro aktivní dovolenou. Cavers a turisté se mohou těšit na pohoří Velebit a Paklenica a chodci a rostlinné sběratelé najdou krásnou promenádou na svazích národního parku. Turistická nabídka obsahovat zábavy a kulturních akcí a uměleckých a kulturních akcí.

Gastronomická nabídka je založena na místních jídel včetně rybích specialit, jehněčí, šunkou a sýrem.

Kostel svatého Petra

Crkva svetog Petra

Středověký kostel se nachází podél Jadranské magistrále mezi Stari Grad a Selina. Kolem kostela je hřbitov, ve kterém ukapalo z poloviny 13. století. Přežít je impozantní pohřební památníky v podobě masivních kamenných desek zařízené v jednoduchých místech, mělké reliéfy, které pocházejí ze 14-16.století. Kostel byl postaven ve staré chorvatské pre-románském slohu, pravděpodobně na přelomu září ve století X.

Vedle kostela se nachází menší objekt, který má sloužit jako křtitelnice. "Fragment je dána rozpoznat, že kostel je postaven z mecenáška, která se zavázala, jako je tomu v případě výstavby kostelů a kaplí ve starém období chorvatské" - Rukavina, A. Bell pod hvězdami ", Lika farnosti", Gospić, 1984.

V posledních letech církev udělat archeologický výzkum, který jistě přinese nové poznatky do tohoto kostela.

Národní park Paklenica

Nacionalni park Paklenica

Paklenica je společný název pro dva kaňony (velké a malé Paklenica je nejkrásnější oblast pohoří Velebit, které je zapsáno na seznamu světových zásob Biosphere), s útesy 400 milionů vysoké, které jsou kolmé na směr hory, zvedat se z moře na nejvyšší vrcholy. Na dotek moře a hory, rozříznutý do hlubokých kaňonů v údolí, který následuje po hlavním hřebeni pohoří Velebit, má spoustu zajímavých a neobvyklých přírodních jevů. Pravěká příroda probouzí zvědavost lidí a inspirovat návštěvníky. Národní park Paklenica je známá střediska lezení známé i za hranicemi Chorvatska.

Nacionalni park PaklenicaV roce 1949. prohlášen za národní park. Dnes je Národní park Paklenica je jedním z nejpřirozenějších, vědecké a turistické oblasti v severo-východním Středomoří. A bohaté a rozmanité flóry a fauny (mnoho endemických druhů, sup bělohlavý), četné krasové jevy odst. Manita), a nabízí mnoho sportovních aktivit v horolezectví, trekking, piknikové výlety do lesa doma "Bohužel," prohlídka mlýna a učení o principech jeho fungování ) přilákat více návštěvníků.

Pěší trasy

Pješačko biciklistička staza

Pěší trasy spojí Starigrad-Paklenica a Seline a pobřeží se vnitrozemské hory, minulosti s dneškem. Pokud se stěhujete od centra Stari Grad-Paklenica, můžete očekávat lehký běh (chůze), v ulicích města Stari Grad, které mohou doplnit vzdělávací turné turistické stezky Miriam. To přinese unikátní chorvatské kulturní dědictví - kamenný pomník se nachází podél Velebit způsobem, který svědčí o dřívější způsob života a umírání na svazích pohoří Velebit.

Biciklizam - PaklenicaHamlet se doporučuje navštívit malé muzeum a etnogradfskom dalmatské taverna v nově otevřeném etno-dům. Odtud můžete jít rovnou do Národního parku Paklenica, nebo pokračovat v cestě, která vede přes malebné staré vesnice se nachází v krásné horské vnitrozemí, s nádherným výhledem na Velebit Channel.

Pro každou ze staré osady na naší skladbu, kterou mohli dostat na břeh, a občerstvení v jednom z malebných restaurací a kaváren, nebo jen osvěžit ve vodách křišťálově čisté. Budete mít radost nádherné přírodní krásy pláže a Kulin Kilkenny, na jehož extrémní tip Večka věž skrývá tajemství krále Pasoglav ... A v bezprostřední blízkosti starého kostela sv Peter (10.st), který rozhodně stojí za vaši návštěvu.

BiciklizamObohacen novými dojmy a poznatky o životě a zvyklostí v oblasti Velebit, vraťte se na Starigrad-Paklenica, kde byl a začal tuto krátkou pouť minulosti vzdálenosti:. Starigrad - Reljani 8 km
Obtížnost: lehká, s výjimkou akcií Matkovača - Miriam (900 m středně těžká) a přechod potočnog koriota na Malé Paklenica kaňonu (200 m středně těžká)
Povrch: asfalt - štěrk - země - rock
Nadmořská výška: 100 m

Mirila

Mirila

Tyto průkazy Velebit, kopce a mýtin, podél horských cest se nachází mirila, podepíše pohřební památník z kamene.

Mnoho času, kdy lidé žili a zemřeli v vesničkách Velebit (17. - 20. století), a přežil hlavně ze skladu. Zachovávají paměť zesnulého zemřel na svazích hor, které musely být provedeny do vesnického kostela a hřbitova, kde byli pohřbeni jsou. V této obtížné cestě bylo dovoleno zastavit, odpočinek a mrtvých sestoupit na zem, pouze na jednom místě - místo zesnulého závěrečné rozloučení na slunci. Na tom místě vznikla v Miri -. Opatření (míru) zesnulého a kámen výraznou chodníku undershot kamene mezi nimi, a symboly vytesané v mělké reliéfní utglavnog kámen uctíván a navštívil více než hrobu, ve kterém pouze "tělo bez duše zůstal v Mirilo ".

MirilaMystické postavy zobrazené na náhrobky, z nichž jsou nejvíce obyčejný kříž a sluneční cyklus, což naznačuje kontinuitu umělecké výzdoby prehistorické kultury prostřednictvím ikonografie raného křesťanství a náhrobky a nápisy jsou vzácné a patří k více nedávné době.

Jako jediný kámen označuje pohřební kultovní mirila jsme prošli zvyky, způsob života a vytvoření celého času.

Manita peć

Manita pećTohoto parku je 70 jeskyní, z nichž jsou nejkrásnější jeskyně Manita Pec jeskyně a vodní ptáci. Pro ​​turistické návštěvě je otevřena jen jeskyně Manita. Od Anica port odděluje stezka směrem k západní straně kaňonu, do Manita Pec. Nadmořská výška vchodu do jeskyně je asi 550m. Jeskyně délce 175 m je rozdělena do dvou hal bohaté stalagmity, stalaktity a krápníková pilířů (stalagamatima). Odhaduje se, že věk dekorace kolem 80.000 lety. K jeskyni trvá asi hodinu a půl. Návštěva jeskyně je možný pouze s průvodcem.